Vítejte v třináctém díle našeho podcastu „Zvuky Tmy“, kde se dnes ponoříme do hlubin nevysvětlitelných záhad a paranormálních jevů, které obestírají Hájenku na Výšince. Tento díl vás zavede do srdce Královéhradeckého kraje, kde se mezi stíny minulosti a současnosti skrývá příběh, který rozburcuje duše i mysl.
Naší dnešní cestě dominuje Hájovna č. 160, starobylá stavba s bohatou historií, která v sobě ukrývá mnohem více než jen staré zdi. Zdá se, že každý kámen této hájenky má svůj příběh, a každý příběh v sobě skrývá tajemství.
Začneme příběhem prvního hajného, jehož smrt a následné pohřbení poblíž hájenky zdá se odstartovalo řetězec paranormálních aktivit. Pověsti hovoří o narušení klidu zemřelého, ale zda to je pravý zdroj těchto zvláštních událostí, zůstává záhadou.
Přidejte se k nám, když prozkoumáváme smírčí kříž nakloněný směrem k domku – symbol tragédie a varování. Jaké neštěstí se zde odehrálo? Jaké tajemství tento kříž střeží?
Náš dnešní příběh se dotkne také temných kapitol historie – od druhé světové války přes šestinásobné vraždy až po ostatky vězňů z pochodu smrti. Každý z těchto momentů se vryl do duše hájenky a zanechal v ní stopy, které dodnes rezonují v podobě záhadných zvuků, nevysvětlitelných pohybů a strašidelných vizí.
Slyšíte to klepání na dveře tesně před rozedněním? Vidíte pohybující se světlo mezi stromy? Cítíte mrazení, když projíždíte kolem? To vše a mnohem více vás čeká v dnešní epizodě „Zvuky Tmy“, kde odhalíme tajemství Hájence na Výšince.
Poslouchejte, jestli máte odvahu… a pamatujte, některá tajemství jsou temnější než noc sama.
Věčný úkryt
Větrem ošlehaný a promrzlý Jan bloudil ulicemi města, když spatřil na kraji lesa starou hájenku. Vypadala opuštěně, ale i tak byla lákavým útočištěm před ledovým deštěm. S opatrností, která byla výsledkem let strávených na ulici, se k ní přiblížil. Dveře byly jen přivřené, jako by sama hájenka šeptala: „Vstup, jsi tu vítán.“
Uvnitř našel Jan místnost, ve které se čas zastavil , dávno předtím , než přišel. Vzduch byl cítit prachem a zapomenutými vzpomínkami. Bylo tam několik starých křesel pokrytých vrstvami prachu, na zdi visely vybledlé fotografie lidí, které Jan nikdy neviděl, a v rohu místnosti byl krb, ve kterém dávno nehřálo teplo. Jan se rozhodl založit oheň, aby prohřál své promrzlé kosti.
Když začaly plameny šlehat a vyplňovat místnost teplem, Jan se rozhodl prozkoumat zbytek hájenky. Našel starou knihovnu plnou knih s hřbety, na kterých byl nečitelný název . V jedné z místností byl malý, ale funkční kuchyňský kout a vedle něj dveře vedoucí do malé ložnice s postelí, která vypadala, jako by na ní někdo spal ještě téhož rána.
Když se vrátil do hlavní místnosti, všiml si Jan starého deníku ležícího na stole. Opatrně jej otevřel a listoval jeho stránkami. Byly plné zápisků a příběhů z minulosti, o životě v hájence, o lidech, kteří zde žili, a o lesu, který se rozprostíral kolem. Z deníku dýchala nějaká melancholická nostalgie.
Tu noc nemohl Jan usnout. Ležel na posteli a poslouchal, jak vítr hvízdá kolem hájenky, a jeho mysl byla plná otázek o místě, které nyní spatřil. Cítil se zde bezpečně, ale zároveň byl znepokojený tajemstvím, které toto místo obestíralo. Nebylo to jenom stínové světlo měsíce, které se vkrádalo přes záclony, ani praskání dřeva v krbu – bylo to něco hlubšího, cosi nespecifikovaného, co ho drželo vzhůru a napětí.
Dalšího dne se Jan probudil do šera mlhavého rána. Hájenka byla tichá, až neskutečně tichá, jako by v ní zůstal sám. Při snídani, kterou si připravil z náhodných zbytků jídla, co našel, se cítil nepříjemně sledován, ačkoliv neviděl nikoho kromě svého odrazu v oknech.
Večer přišly první stíny. Jan si nejdříve myslel, že je to jen hra světla a stínů, ale brzy si uvědomil, že tyto stíny nemají zdroj. Byly to tiché, plíživé formy, které se nezdály být ničím vázány. Občas zahlédl ve stínu nějakou postavu nebo náznak pohybu, ale když se podíval přímo, nic tam nebylo.
Když se noc prohloubila, začal slyšet šepot. Byl to šepot, který zněl starým a zapomenutým jazykem, někdy tichý, někdy stoupající do zoufalého křiku. Zněl jako echo bolesti a strachu, které se rozléhalo prázdnými místnostmi hájenky. Jan se snažil tyto zvuky ignorovat, ale bylo to marné.
V jednom ze stínů spatřil Jan něco, co připomínalo obličej, ale byl to obličej plný bolesti a hněvu. Když k němu přistoupil blíže, stín se rozplynul. Rozhodl se, že musí hájenku opustit, ale když se pokusil otevřít dveře, byly jako zabedněné. Okna byla neproniknutelná, jako by byla zaplavena neviditelnou silou.
V zoufalství se Jan vrátil k deníku, který našel první noc. Začal jej číst podrobněji a dozvěděl se o historii hájenky – o tragických událostech, které se zde odehrály před mnoha lety, o násilí a zradě, které se zdály být spojeny s tímto místem. Příběhy byly plné zármutku a Jan cítil, jak staré legendy začínají oživovat přímo kolem něj, jako by byly součástí samotných zdí hájenky.
Když se noc znovu snesla na hájenku, Jan zažíval stále silnější halucinace. Viděl scény plné násilí a krutosti, které se odehrávaly přímo před jeho očima. Byly tak živé, že mohl cítit krev a strach ve vzduchu. Postupně si začal uvědomovat, že tyto vize nejsou jen náhodné výjevy teroru – byly to jeho vlastní vzpomínky.
Ve svých vizích se viděl mladšího, plného hněvu a zloby. Byl to on, kdo způsobil bolest a utrpení lidem v hájence. Každá tvář, kterou viděl v těchto nočních můrách, byla tváří, kterou kdysi mučil. Jan si s hrůzou uvědomil, že tyto krutosti nebyly jen výplodem jeho myšlenek; byly to vzpomínky na jeho vlastní činy.
Zdrcen tímto poznáním, se Jan snažil najít odpovědi. Proč si na nic nevzpomíná? Jak se z něj mohl stát takové monstrum? A proč je nyní zde, v této hájence? Při hledání odpovědí narazil na starý dopis skrytý mezi stránkami deníku, který popisoval prokletí uvalené na toho, kdo přinese do hájenky největší zlo.
Dopis odhalil, že Jan byl pro své zločiny proklet a odsouzen strážit místo svého největšího zločinu – hájenku. Měl být navždy uvězněn v cyklu svých vlastních krutostí, odsouzen prožívat své zločiny z pohledu oběti i pachatele, dokud nebude schopen pochopit a očistit se od své minulé krutosti.